• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Burun Estetiği (Rinoplasti)

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Vücudumuzda en dikkat çekici alanı yüzümüz ve en çarpıcı organımız da burnumuzdur. Burun, kişinin yüz şeklini önemli ölçüde belirleyen estetik ve fonksiyonel bir organdır. 

Yer yüzünde milyarlarca farklı yüz vardır ve her kişinin farklı bir burnu vardır. Ayrıca yapılan burun estetiklerin de önemli olan sabit burunlar yapmak değil, o kişiye ve o yüze uygun, yüzü daha da güzelleştirecek bir burun operasyonu gerçekleştirmektir.

Burun estetiği (rinoplasti) en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelir.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Ameliyatı, burunda bulunan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yüzün genel yapısına uygun ve fonksiyonel olarak sorunsuz bir şekilde yapılan burun estetiği ameliyatına verilen isimdir. 

Burun estetiği ameliyatlarında amaç sadece güzel ve yüze uygun bir burun yapmak değil burnun fonksiyonlarını iyileştirmektir. Burun kıkırdakların eğriliği, kırıklar burun boşluğunu tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Bu ameliyatlar sayesinde kişinin kıkırdak yapısı düzeltilebilir bunun yanı sıra estetik bir görünüme kavuşabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi

Kişinin burnu ile ilgili problemlerini ve beklentilerini doktoruna tam olarak ifade etmesi ameliyatın başarılı olması için oldukça önem taşımaktadır. Bundan dolayı, gerek ilk muayenede gerekse operasyon öncesi görüşmede burun ile ilgili sorunların ve beklentilerin açık şekilde konuşulması cerrahın ameliyat planını belirlemesinde yol gösterici olacaktır.

İnce derili kişilerde gerçekleştirilen burun ameliyatları ile kalın derili kişilerde gerçekleştirilen ameliyatlar, ileri yaşlarda yapılan ameliyatlar ile genç yaşlarda yapılan ameliyatlar birbirinden farklı olmaktadır. Hem başarı hem iyileşme dönemini etkilemektedir.

 • Ameliyat genellikle genel anestezi altında 1 – 3 saat süre ile yapılmaktadır.
 • Burun deliklerinden yapılan kesilerle, burun içindeki, burun ucu ve burun sırtındaki şekil bozuklukları rahatça düzeltilir.
 • Ameliyat öncesinde değişik açılardan çekilen resimler ile bilgisayar ortamında iki boyutlu bir çalışma yapılarak kişinin sahip olacağı burun hakkında kabaca fikir sahibi olunur.

Rinoplasti Ameliyat Sonrası Dönem

 • Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınması yeterli olacaktır.
 • İlk birkaç gün şişlik ve morlukların en az seviyeye inmesi için saat başı on beş dakikalık aralıklar ile elmacık kemiklerinin üzerine buz uygulaması yapılması önerilir.
 • İlk gece hastane ortamında olunacağından ağrılar burada yapılacak ağrı kesiciler ile çok rahat atlatılacaktır
 • Taburcu olunduktan sonra da doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile ameliyat sonrası dönem çok rahat geç
 • Hastaların yeme ve içmelerinde bir kısıtlama yoktur.
 • Yapılan ameliyatın tekniğine göre burnu 5-6 gün kadar sabit tutmak kemiklerin iyileşmesi ve dokuların kaynaması için burun içinde tampon ve burun üstünde atel olur.
 • Ameliyat sonrası ilk bir hafta morluk ve şişlikler olabilir gayet normaldir.
 • İlk aylar ödem nedeni ile burnun tam şeklini alması 6 ay 1 yıl sürebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Rinoplasti Ameliyatları Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ameliyatlar genellikle kişi kemik gelişimini tamamladığı 18 yaş civarında yapılmaktadır. Ameliyatın üst yaş sınırını kişinin sağlık durumu, ameliyata engel herhangi bir problemin olup olmadığı, anesteziye olan uygunluğu belirler.

Burun estetiği için en iyi doktor size en çok güven veren doktordur. Doktorunuza karar vermeden önce daha fazla fikir sahibi olmak için doktorunuzun daha önce yaptığı estetik öncesi ve sonrası görüntüleri görmeyi talep edebilirsiniz.

 • Rinoplasti Ameliyatlarında Tampon Kullanmak Şart mıdır?

Gelişen teknoloji, yeni yöntem ve tamponlar burun ameliyatlarının eski konforsuzluğunu önemli ölçüde azaltmıştır. Eski tarihlerde kullanılan konforsuz tamponlar nedeni ile kişiler son derece rahat olmayan ameliyat sonrası dönem geçirmekteydiler. Ancak son zamanlarda kullanılan silikon tamponlar ile daha konforlu bir dönem geçirilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen silikon tamponlarda da hastalar rahatsızlık duyabiliyorlar.

Eğer hastanın durumu buna el veriyorsa, müdahele edilecek yerler az ise ve hastanın da böyle bir talebi var ise hiç tampon kullanılmayan ameliyatlarda yapılabilir. Bu sayede çokta rahat bir ameliyat sonrası dönem sağlanmış olur.

 • Rinoplasti Ameliyatı Riskleri Var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi Burun Estetiği Ameliyatı’nda da bir takım riskleri bulunmaktadır. Genel anesteziden kaynaklanan riskler ve operasyon sırasında kanama, enfeksiyon, gibi düşük ihtimalli riskler bulunmaktadır.