• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Çene Protezleri ve Yüz Protezleri

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Çene ve yüz bölgesinde meydana gelen bozukluklar travma, kanser cerrahisi sonrası veya doğumsal nedenlerle ortaya çıkabilirler. Bu bozuklukların tedavisinde hem cerrahi hem de protetik uygulamalar hastanın kaybetmiş olduğu estetik ve fonksiyonu yerine koyabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu uygulamaların kendilerine özgü avantaj ve dezavantajları söz konusudur. Hastanın ideal tedavisinde bu avantaj ve dezavantajlar ele alınıp doktor tavsiyeleri ve hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda bir fikir birliğinin olması ve beraber çalışılarak çene protezlerine veya yüz protezlerine karar verilmesi oldukça önemlidir.

Ağız içi bozukluklar, estetiğin yanı sıra fonksiyonel sıkıntıları da beraberinde getirir. Özellikle üst çene bozukluklarında üst çenenin bir kısmının olmaması konuşma, çiğneme ve yiyeceklerin burundan gelmesi gibi problemler yaratabilir.

Alt çene bozukluklarında dişlerin olmadığı durumlarda hareketli bir protez kullanımı hasta için oldukça zordur.

Yüz bölgesinde burun, kulak ve göz gibi kayıplar hastanın estetik açıdan sıkıntı çekmesini de beraberinde getirir. Bazen bu bozukluklara ağız içi bozukluklar da eşlik ederek daha geniş bir bölgede estetik ve fonksiyonel rahatsızlıklara sebebiyet verebilirler.

Çene ve yüz bölgesinde görülen bu bozukluklara bağlı olarak hastanın hayat kalitesinde büyük oranda düşüş görülür.

Bu tür bozuklukların protetik olarak tedavisi, hasta açısından kısa süreli ve daha az travmatik olması açısından tercih nedenidir. Silikon elastomerlerin kullanıldığı bu protezlerle hastanın kaybettiği dokular mümkün olduğunca şekil ve renk açısından doğala uyumlu şekilde hazırlanarak hastaya uygulanır. Hastanın takıp çıkarabildiği bu protezler sayesinde estetik problemler mümkün olduğunca aşılmış olur.

Yüz protezlerinin tutuculuğunda doku yapıştırıcılarının yanı sıra implantlardan da yararlanır. İmplant üstü mıknatıs veya bar sistemleri ile protezlerin tutturulması hastanın rahatlığı açısından önemlidir. İmplantların yerleştirilmelerini takiben 3-6 ay beklenir ve sonrasında ölçü alınarak yüz protezinin yapım aşamasına geçilir. Bir yüz protezi 10 gün ile 1 ay arasında yapılarak hastanın bozukluk olan bölgesine adapte edilir.

İmplantların kullanımı, yapıştırıcıların elimine edilmesi sebebiyle protezin ömrünü uzatır. Yine de hasta kullanımına bağlı değişiklik gösterse de bir yüz protezinin ortalama kullanım süresi 6 ay ile 3 sene arasındadır.