• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

DHI Saç Ekimi

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

DHI tekniği ile saç ekimi nedir?

DHI(Direct Hair İmplantation) saç ekimi yöntemi günümüzde kullanılan en modern saç ekim tekniklerinden biridir. Bu yöntem temel olarak FUE(Foliküler Unit Extraction) tekniği ile benzerlik göstermektedir. Hatta modifiye FUE olarak da adlandırılmaktadır. Saç folikülleri mikromotor cihazı ile tek tek alınıp ekim bölgesine implanter kalemler ile nakledilmektedir.

 

Şaç analizi ve Ön muayene

 

https://www.istanbulsafemedical.com/wp-content/uploads/2019/10/sac-analizi-on-muayene.jpg

 

Saç ekimi için gelen hastanın ilk önce genel tıbbi muayenesi yapılır. Herhangi bir kronik hastalığının, önceden geçirilmiş bir cerrahi operasyonun ve herhangi bir ilaç yada diğer etkenlere karşı allerjisinin olup olmadığı araştırılır. Daha  sonra saç ekimine uygun olup olmadığı, DHI tekniğine uygun olup olmadığı detaylı bir klinik muayene ve saç analizi sonucuna göre belirlenir. Öncelikle saç dökülmesinin nedeni tespit edilmeye çalışılır, Bunun için öncelikle çeşitli kan testleri yapılır ve hastanın tıbbi öyküsü alınır. Yapılan testler ve hastanın alınan tıbbi öyküsünden sonra  sistemik bir sorun olmadığına karar verildikten sonra verici (donör) alan muayenesi yapılır. Verici (donör) alanda yeterli sayıda saç kökü varsa ve saç dökülmesi tipi de ekime uygunsa hastaya saç ekimi yapılmasına karar verilir.

 

DHI Saç Ekimi tekniği ve Ön Saç Çizgisinin belirlenmesi

Ön hat çizgisinin belirlenmesi tüm saç ekim tekniklerinde en önemli aşamalardan birisidir. Çünkü ön saç çizgisi sadece görüntü açsısından değil aynı zamanda kişinin mizacını beden algı imgesini de etkileyen önemli bir faktördür.  Ön saç çizgisinin belirlenmesi, saç yoğunluğunun ne kadar olacağı, ön saç çizgisinin girinti ve çıkıntılarının ne şekilde olacağı kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.


https://www.istanbulsafemedical.com/wp-content/uploads/2019/10/dhi-sac-ekimi-asamalari.jpg

 

DHI saç ekimi tekniğinin aşamaları nelerdir?

  • Operasyona başlamadan önce verici (donör) alan hazırlanır, lokal anestezi yapılır ve böylece girişim sırasında hiçbir ağrı duyulmaz,
  • Mikromotor cihazı ile ense bölgesine girilir, belirlenmiş alandaki greftler toplanır, bu grefler özel solüsyon içeren kaplara alınır,
  • Ekim yapılacak alan operasyona hazırlanır, lokal anestezisi yapılır ve herhangi bir kanal açılmaksızın implanter kalemler ile ekim işlemi yapılır.
  • Ekim yapılırken kalem iğnelerinin çapı greft büyüklüğüne uygun olmalı, ekim yapılırken uygun yön ve açıda olmasına dikkat edilmelidir

 

Ekim yeri ne zaman iyileşir?

İlk iki gün saç ekimi yapılan ve alınan bölgenin iyileşme sürecidir. Operasyondan 3-5 gün sonra ekim yapılan alanda kabuklanmalar görülmeye başlar Bu süreçte önerilenler dışında herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Üçüncü gün ise tarif edilen şekilde saç bakımı ve yıkaması yapılmalıdır.

 

Yaklaşık 6-7 gün sonra saç ekimi yapılan ve alınan bölgelerin yıkanmaları sonucunda bölgedeki kabuklar dökülmeye başlar. Yaklaşık 7-10 gün hafta sonra her iki bölgenin iyileşme süreci tamamlanmış ve herhangi bir iz kalmamış olacaktır.

 

Sonuçlar ne zaman çıkar

Saç ekiminden sonra üç ile altı hafta içinde ekilen saçların bir kısmı dökülebilir. Bu normal fizyolojik/beklenen bir süreçtir ve hastalarımızın endişe etmesine gerek yoktur çünkü dökülen saçların kök kısmı değildir, saç kökleri deri altında kalır ve ekimden yaklaşık 2,5-3 ay sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar ve bu süreç bir yıla kadar daha devam edebilir. Saç ekiminden sekiz ile on iki ay sonrası saç ekimin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçlar ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yaklaşır.

 

Ekim yapılan saçlar için extradan bir özel bakıma ihtiyaç yoktur. Kestirme, yıkama, şekil verme, boya gibi uygulamalar rahatlıkla yapılır.

 

DHI yönteminin avantajı nedir?

DHI yönteminin en büyük avantajı greftler tek tek-tek çıkartıldığı için iyileşirken herhangi bir iz kalmamasıdır. DHI yönteminde köklerin alındığı yerler 24 ile 48 saat içerisinde iyileşmesini tamamlar. Operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmadığı için DHI tekniği ile ekilmiş saçların, çok kısa tutularak da kullanılması mümkün olur.