• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Diş Çürüğü ve Kanal Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Yetersiz ağız bakımı diş yüzeyinde bakteri plağı adı verilen mikroorganizmadan zengin, yumuşak ve yapışkan tabakanın birikmesine; zaman içinde diş minesinin yapısının bozulmasına ve diş çürüğü oluşmasına sebep olur. Diş çürüğü tedavisinin gecikmesi halinde ise kanal tedavisi uygulanmak zorunda kalabilir.

 

Diş Çürüğü

Diş çürükleri ağız içi muayenelerde ya da radyolojik tetkiklerde başlangıç aşamasında tespit edilirse sadece dolgu ile tedavi edilebilir. Dişin çürük kısımları temizlenerek eksik kısımlar dolgu ile tamamlanabilir. Dolgular tek seansta uygun dolgu malzemeleriyle yapılabildiği gibi ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanıp dişe yapıştırılarak da yapılabilir.

Ancak tedavi gecikirse diş içinde ilerlemeye devam eden çürük, diş sinirini etkiler. Şiddetli hassasiyetlere ve ağrılara sebep olabilir. Böyle bir durumda kök kanalı tedavisi yapmak gerekir. Öncelikle etkilenmiş sinir dokusu kanalın içinden alınarak kanal temizlenir ve şekillendirilir. Uygun kanal dolgu maddeleri ile doldurulur. Sonrasında dişin ağız içinde bulunan kısmı dolgu veya kaplama ile tamamlanır.

 

Diş Kanal Tedavisi

Çürük tedavisinin daha da geciktiği durumlarda kök ucunda ve çevresinde ciddi iltihap gelişebilir. Böyle bir durumda da kanal tedavisi yapılıp dişin kök ucundaki iltihabın iyileşmesi sağlanır.

Her zaman dişi canlı tutabilmek yani kanal tedavisiz kurtarabilmek ilk amaçtır. Ama bazen çok ilerlemiş çürükler dolgu ile tedavi edilmeye çalışılsa da dişin sinirinde geri dönüşümsüz hasar oluşmuş olabilir ve yine de sonrasında kanal tedavisi gerekebilir. Kaplama için dişin küçültülmesi işlemi, dişe kuvvetli darbe gelmesi veya diş sıkmak/gıcırdatmak da kanal tedavisi yapma gerekliliğini doğurabilir.

 

İstenilen iyileşmenin sağlanamadığı durumlarda kanal tedavisini yenilemek gerekebilir. Burada en önemli faktör dişin anatomik yapısındaki farklılıktır. Uygun malzemelerin kullanılmaması, yetersiz şekillendirme ve yetersiz doldurma da başarısızlık faktörleridir. Bu durumda mevcut kanal dolgusu temizlenerek yeniden doldurmak gerekir.

 

Kök kanalı tedavisi yapılan bir diş kaybedilmez, aksine kanal tedavisi dişi ağız içinde muhafaza edebilmek için yapılan bir tedavidir.