• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Fakik Göz İçi Lens

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

 

 

Hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurları LASIK tedavisi ile düzeltilemeyecek kadar yüksekse ve kornea kalınlığı LASIK tedavisi için yeterli değilse Fakik göz içi lens tedavisi alternatif olarak tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir. Astigmatizma, kornea veya gözün içindeki doğal lense bağlı olabilir. Fakik lens gözün renkli kısmı olan "iris"in önüne veya arkasına yerleştirilir.

Fakik Göz İçi Lens için Uygun muyum?

21 yaş üzerinde ve son 1 sene içerisinde kırma kusurunda değişiklik saptanmayan kişilerde bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağı detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir. Muayenede özellikle kornea ve gözün ön kamara derinliği değerlendirilmektedir.

Ameliyat olunmasına engel olabilecek her hangi bir durum yoksa günümüzde miyopide yaklaşık 8 - 10, hipermetropi de ise 5 numaranın üstündeki kırma kusurlarına Fakik göz içi lens ile müdahale edilebilmektedir.

Göz İçi Lens Yerleştirilmesinin Basamakları

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissi olmaz.
  • Korneada 3 adet küçük kesi yapılır. Bunlardan en büyüğü olan 3,2 mm. genişliğindeki tünel şeklindeki kesiden Fakik göz içi lensi göz içerisine uygun konuma bir aparat yardımıyla yerleştirilir.
  • Göz içi lensi irisin önüne veya arkasına yerleştirilir, işlem sırasında gözün doğal merceğine bir müdahale yapılmaz.
  • Göze antibiyotikli ilaç damlatılır. İşlem sonlandırılır.

Ameliyat tek göz için ortalama 15 dk. sürer. Tercihen iki göz farklı günlerde ameliyat edilse de aynı gün de yapılabilir.

Göz İçi Lens Ameliyatı Sonrası

Ameliyat günü koruyucu gözlük kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. Korneada ödem oluşmazsa ertesi gün normal görüşe sahip olunur. Antibiyotikli, kortizonlu göz damlaları ve gözyaşı damlaları hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanılacaktır.

Rutin kontroller ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. aydır fakat hekiminiz uygun görürse kontrol sıklık ve sürelerini değiştirebilir.