• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

FUE Saç Ekimi

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Fue tekniği ile saç ekimi nedir?

FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi ameliyatı günümüzde kelliğin (alopesia) kalıcı çözümü olarak sıklıkla yapılan bir saç ekimi operasyon türüdür. Bu işlem kısaca; foliküler ünite olarak adlandırdığımız saç köklerinin mikromotor cihazı yardımıyla tek tek alınıp yeni yerlerine yerleştirme işlemidir.

 

Kaç çeşit FUE Saç Ekimi tekniği vardır?

https://www.istanbulsafemedical.com/wp-content/uploads/2019/10/sapphire-fue-blade.jpg

FUE (Follicular Unit Extraction) tekniği değişik isimlerle adlandırılsalar da temel olarak aynı işlemler dizisidir. En çok kullanılan FUE çeşitleri Sapphire FUE ve klasik FUE dir. Aralarındaki en büyük fark kanalları açarken kullanılan aletlerdir. Klasik FUE de normal slit kullanılırken Sapphire FUE de sapphire uç kullanılmaktadır. Sapphire uç kullanılan ekimlerde ekim sonrası iyileşme süreci daha hızlı olmakta ve daha doğal bir görünüm kazanmaktadır.

 

Şaç analizi ve Ön muayene

Saç ekimi için gelen hastanın ilk önce genel tıbbi muayenesi yapılır. Herhangi bir kronik hastalığının, önceden geçirilmiş bir cerrahi operasyonun ve herhangi bir ilaç yada diğer etkenlere karşı allerjisinin olup olmadığı araştırılır. Daha  sonra saç ekimine uygun olup olmadığı detaylı bir klinik muayene ve saç analizi sonucuna göre belirlenir. Öncelikle saç dökülmesinin nedeni tespit edilmeye çalışılır, Bunun için öncelikle çeşitli kan testleri yapılır ve hastanın tıbbi öyküsü alınır. Yapılan testler ve hastanın alınan tıbbi öyküsünden sonra  sistemik bir sorun olmadığına karar verildikten sonra verici (donör) alan muayenesi yapılır. Verici (donör) alanda yeterli sayıda saç kökü varsa ve saç dökülmesi tipi de ekime uygunsa hastaya saç ekimi yapılmasına karar verilir.

 

FUE yöntemi ile Ön Saç Çizgisinin belirlenmesi

https://www.istanbulsafemedical.com/wp-content/uploads/2019/10/on-sac-cizgisinin-belirlenmesi.jpg

Ön hat çizgisinin belirlenmesi tüm saç ekim tekniklerinde en önemli aşamalardan birisidir. Çünkü ön saç çizgisi sadece görüntü açsısından değil aynı zamanda kişinin mizacını beden algı imgesini de etkileyen önemli bir faktördür.  Ön saç çizgisinin belirlenmesi, saç yoğunluğunun ne kadar olacağı, ön saç çizgisinin girinti ve çıkıntılarının ne şekilde olacağı kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

 

FUE tekniği ile saç ekiminin aşamaları nelerdir?

  • Operasyona başlamadan önce verici (donör) alan hazırlanır, lokal anestezi yapılır ve böylece girişim sırasında hiçbir ağrı duyulmaz,
  • Mikromotor cihazı ile ense bölgesine girilir, belirlenmiş alandaki greftler toplanır, bu grefler özel solüsyon içeren kaplara alınır,
  • Ekim yapılacak alan operasyona hazırlanır, lokal anestezisi yapılır ve çok ince (milimetrik) kanallar açılır ve greftler bu kanalların içine yerleştirilir. Bu açılan kanalların, greftlerin boyuna uygun olmasına, yön ve açısının da orijinal saç yönüne uygun olmasına dikkat edilmelidir.

 

Alınan greftler  neden ense bölgesinden yapılır ?

Ense bölgesindeki saçlar genetik olarak dökülmeye karşı daha dirençlidir. Bu sebeple ense bölgesindeki saç kökleri tercih edilir.

 

Vücudun başka yerlerinden saç ekimi için greft alınabilir mi?

Ense bölgesinde yeterli grefti bulunmayan yada farklı bir hastalıktan dolayı ense bölgesindeki saçları da olmayan kişilerde göğüs ve sakal gibi vücudun farklı bölgelerinden de saç kökü alınabilmektedir.

 

Ekim yeri ne zaman iyileşir?

Operasyondan birkaç gün sonra ekim yapılan alanda kabuklanmalar görülmeye başlar. İlk iki gün saç ekimi yapılan ve alınan bölgenin iyileşme sürecidir. Bu süreçte önerilenler dışında herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Üçüncü gün ise tarif edilen şekilde saç bakımı ve yıkaması yapılmalıdır.

 

Yaklaşık on gün sonra saç ekimi yapılan ve alınan bölgelerin yıkanmaları sonucunda bölgedeki kabuklar dökülmeye başlar. Yaklaşık 2 hafta sonra her iki bölgenin iyileşme süreci tamamlanmış ve herhangi bir iz kalmamış olacaktır.

 

Sonuçlar ne zaman çıkar

https://www.istanbulsafemedical.com/wp-content/uploads/2019/10/fue-sac-ekimi-sonrasi.jpg

Saç ekiminden sonra üç ile altı hafta içinde ekilen saçların bir kısmı dökülebilir. Bu normal fizyolojik/beklenen bir süreçtir ve hastalarımızın endişe etmesine gerek yoktur çünkü dökülen saçların kök kısmı değildir, saç kökleri deri altında kalır ve ekimden yaklaşık 2,5-3 ay sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar ve bu süreç bir yıla kadar daha devam edebilir. Saç ekiminden sekiz ile on iki ay sonrası saç ekimin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçlar ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yaklaşır.

 

Ekim yapılan saçlar için extradan bir özel bakıma ihtiyaç yoktur. Kestirme, yıkama, şekil verme, boya gibi uygulamalar rahatlıkla yapılır.

 

FUE Saç Ekimi yönteminin avantajı nedir?

FUE yönteminin en büyük avantajı greftler tek tek-tek çıkartıldığı için iyileşirken herhangi bir iz kalmamasıdır. FUE yönteminde köklerin alındığı yerler 24 ile 48 saat içerisinde iyileşmesini tamamlar. Operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmadığı için FUE  tekniği ile ekilmiş saçların, çok kısa tutularak da kullanılması mümkün olur.

 

Tıraşsız Fue

Standart Fue yöntemiyle bire bir aynı adımların izlendiği bu yöntemdeki tek fark, saç kökü çıkartma işleminin saçı tıraş etmeden yapılarak köklerin nakledilmesi işlemidir. Bu alternatif yol, muayene sonucunda uygun bulunan her kişiye uygulanabilir. Tıraşsız FUE işlemi,  kısa saçla yapılan işleme göre daha zahmetli ve uzun süren bir tekniktir. Ayrıca uzun saçlardan yapılan alım sırasında greftlerde  kayıp riski artabilir.