• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

İmplant Diş Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

İmplant diş tedavisi uygulamaları, hem mevcut dişlerin korunmasının gerektiği durumlarda, hem de hareketli protez varlığında protezlerin tutuculuğuna destek olabilmesi açısından sıklıkla başvurulan önemli tedavi alternatifleridir.

Çürük, travma, diş eti problemleri gibi sebeplerden dolayı meydana gelen diş kayıpları fonksiyonel, estetik ve konuşmaya dair birçok problemi de beraberinde getirir. Bu kayıplar sabit veya hareketli protezlerle tedavi edilebilirler. Sabit bir protetik tedavide mevcut sağlıklı dişlere de müdahale edilmesi gerekebilir, hareketli protezler ise tutuculuk ve stabilite açısından her zaman hastaya beklediği konforu sunamayabilir.

 

İmplant Diş Tedavisi Öncesi

İmplant diş ihtiyacı olan bir hastada, uygulamaya karar vermeden önce hastanın genel sağlık durumu, implant yerleştirilecek bölgenin hem sert hem de yumuşak dokular açısından uygun olup olmadığı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Yine implantlar yerleştirilmeden önce nasıl bir protez yapılması gerektiğine karar verilmeli ve ona göre implant sayı, boyut ve pozisyonları belirlenmelidir.

 

Diş İmplantı Tedavisi

Diş implantının yerleştirilmesini takiben implant ve kemik arasında bir bağlantı oluşması açısından belirli bir süre beklemeye ihtiyaç duyulabilir. Bazı kriterlere bağlı olarak anında yükleme yapılabilir ve bir geçici veya daimi protez hastaya implant cerrahisini takiben hemen uygulanabilir.

Hastanın her zaman kemiksel yapısı implant uygulamalarına uygun olmayabilir. Üst çene ve alt çenede önemli anatomik yapılara komşulukların olması implant yerleştirilmesi açısından tehlike yaratabilir. Bu durumlarda implantın desteklenmesi için mevcut kemiğe hastanın kendisinden alınan veya suni olarak kullanılan kemik grefti destekleri yapılarak implantın uygulanması mümkün kılınabilir.

 

Diş implant tedavisi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Lokal anesteziye uygun olmayan durumlarda veya kalça veya bacak gibi daha geniş kemik greftlerini sağlayacak dokuların kullanımının gerekliliğinde işlemin genel anestezi altında yapılması gerekebilir.

 

İmplant Diş Tedavisi Sonrası

Cerrahiyi takiben beklemenin uygun olacağı vakalarda, 1 hafta sonra dikişler alınır ve hasta iyileşme sürecine bırakılır. Bu süreç 6 haftadan 6 aya kadar değişebilir. Sabit ya da hareketli protezlerin yapımı 10-20 gün arasında sürer.

İmplant üstü protezlerde tedavi kadar bakım da önemlidir. Hastaların protezin ömrünü uzatacak hijyenik yaklaşımlara önem vermeleri başarının büyük bir kısmını oluşturur.