• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Karın Germe (Abdominoplasti)

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Karın germe ameliyatı; karın bölgesindeki deri fazlalığı ile birlikte yağ dokusunun çıkartılması, karın ön duvarındaki gevşekliğin giderilmesi ameliyatıdır.

Karın bölgesinde fazla kiloları olan, cildi tek başına liposuction yapılamayacak kadar gevşek ve sarkık olan kişilerde karın germe ameliyatı liposuction ile kombine edilerek veya tek başına da yapılabilir.

Abdominoplasti ameliyatı birkaç farklı estetik operasyonla birlikte kombine yapılabilir.

Abdominoplasti ameliyatı karında bölgesel yağ fazlalığı, karın derisindeki sarkma ve çatlakların tedavisi için uygulanır. Karın bölgesinde, yağ dokusunda, cilt dokusunda veya sıklıkla olduğu gibi her iki dokuda da fazlalık olabilir. Aşırı kilo alıp verme, kısa sürede zayıflama, hamilelik döneminde fazla kilo alma ve soya çekim bu bölgedeki yağ ve cilt fazlalığının başlıca nedenleridir. 

Teknik olarak abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı karındaki sarkmayı azaltabilen ve karın duvarı kaslarını güçlendirebilen, inceltilmiş hatlarla daha formda ve düzgün bir karın ortaya çıkaran bir cerrahi işlemdir. Bunun da dışında özellikle birden çok hamilelikler sonrası bu bölgede sadece yağ ve deri fazlalığı oluşmaz, ek olarak karın ön duvarı dediğimiz iç organlarımızı sınırlayan batın boşluğunu sınırlayan yapılar da esner ve bollaşarak bombe bir görünüm ortaya çıkarır. 

Karın Germe İçin Kimler İdeal Adaydır?

Karın germe için en ideal aday, vücutlarında diyet ve egzersizlerin fayda etmediği sorunlu bölgeler olan kişilerdir. Karın germe, bir kilo verme işlemi değildir. Karnın görünümünü düzeltmek isteyen kişilere fayda sağlamaya yarar; karnın hacmini ve şeklini tamamen değiştirmez.

Birçok kadın, özellikle hamilelik geçirenler, halk arasında göbek fıtığı diye bilinen karın kaslarının ve duvarının dikey olarak ayrılması durumunu yaşayabilir. Bu durum sadece ameliyatla düzeltilebilir. Karın germe ameliyatı ile karnın hamilelik öncesi duruma gelmesini ve karın duvarının güçlenmesini sağlar.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Tüm cerrahi operasyon belli başlı riskler taşımaktadırlar. Karın germe ameliyatları da bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında çok iyi sonuçlar vermektedir. Karın germe ameliyatında da tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anestezi kaynaklı riskler ve cerrahiye özel bazı riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatının riskleri:

 • Yara yeri enfeksiyonu,
 • Ameliyat sırasında kan veya vücut sıvısı birikmesi, bu risk ameliyat sırasında kullanılan drenler sayesinde minimalize edilebilmektedir.
 • Kan pıhtılaşması; hastaların erkenden ayağa kalkıp yürümesini sağlayarak, varis çorapları ile ve bazı ilaçlar yardımıyla bu risk minimize edilir.
 • Yaraların iyi bir şekilde iyileşmemesi; ameliyat öncesi ve sonrası doktorun belirlediği sürelerde sigara kullanılmaması ile bu risk minimize edilir. Genetik olarak kötü yara iyileşmesi olan veya şeker hastalığı olan hastalarda yaraların iyi bir şekilde iyileşmeme riski daha fazladır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

 • Karın germe ameliyatı öncesi hekim ile hasta detaylı bir muayene gerçekleştirmeli, hastanın beklentileri ve hekimin hangi tekniği kullanacağı açıklanmalıdır.
 • Ameliyat öncesi ameliyat olmaya uygun olup olunmadığı için bir takım tahlil ve tetkikler istenecek daha sonrasında hekim tarafından değerlendirilecektir.
 • Sigara içen hastalar karın germe ameliyatından en az 2 hafta önce iyileşme döneminin kalitesini arttırmak ve kanama problemleri yaşamamak amacı ile sigara kullanımını durdurmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında ortalama 2,5 – 3 saat süren bir işlemdir

İç çamaşırının altında sezaryen izi seviyesinde fakat biraz daha uzun bir kesi ile kas tabakasına kadar ulaşılır. Fazlalık deri ve yağ tabakası elips şeklinde kesilerek çıkartılır ve göbek deliği yeniden yapılır.

Derideki çatlaklar göbek seviyesinin altında ise karın germe ameliyatı ile birlikte aynı zamanda çatlaklardan da kurtulabilinir.

Karın duvarında ki kaslarında gevşeklik, birbirinden ayrılma var ise kasların onarımı da bu ameliyat sırasında yapılabilinir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 • Ameliyat sonrası hastanın bir gün hastanede kalması yeterli olacaktır.
 • Ameliyat sonrası ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılar olacaktır.
 • Hasta eve çıktıktan sonra da doktorunun önerdiği ağrı kesiciler ile iyileşme dönemini rahat geç
 • Ameliyat sonrası deri ile kas arasında birikecek kanı dışarı almak amacı ile dren konulur.
 • İki hafta içerisinde hasta işe ve günlük yaşantısında rahatlıkla dö
 • Ameliyat sonrası her cerrahi operasyonda olduğu gibi bir iz kalacaktır, ancak 3-6 hafta içerisinde belirginliğini yitirecek 6-9 ay içerisinde de çok az görünür hale gelecektir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatlarında kullanılacak olan teknikler kişinin cilt yapısına, karın derisinin elastikiyetine derideki sarkıklığın derecesi ve karın duvarı kaslarındaki gevşemenin derecesine bağlı olarak değişmektedir.

Karın bölgesinde fazla kiloları olan, cildi tek başına liposuction yapılamayacak kadar gevşek, ancak tam karın germe gerektirmeyecek kadar da gergin olan hastalarda mini karın germe iyi bir seçenektir. Mini karın germe işlemi daha kısa ize neden olması ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Mini karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır, ancak göbek üstünde kalan bölüme bir germe işlemi yapılmaz.