• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Kepçe Kulak Ameliyatı

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Kulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen, estetik değeri ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta, doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere çok değişik şekilsel bozukluklar karşımıza çıkabilir. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında kepçe kulak denilen deformitedir. Estetik kulak ameliyatı da denilince elbette aklımıza en çok görülen ve en sık yapılan kepçe kulak ameliyatı gelmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile kulağın açıları düzeltilir, başa doğru yaklaşması sağlanılır.

Normalde kulağın arkasındaki kulakla kafatası arasındaki açı 30–35 derece civarındadır. Kepçe kulakta bu açı artmış olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik ve estetik olarak ciddi etkileri olur. Kepçe kulak deformitesi temelde, kulak kepçesinin kafatasıyla yaptığı açının fazla olmasından, dış kulak kıvrımının oluşmamasından ve kulak kepçesinin derinliğinden oluşur.

Kepçe Kulak Ameliyatları İçin İdeal Yaş Nedir?

Kulak gelişimi 5-6 yaşlarında gelişiminin %98 ini tamamlar erişkin görünümüne ulaşır. Bu ameliyatlarda ideal yaşta okul öncesi dönem olan bu yaşlardır.  Bunun nedeni okulda çocukların arkadaşları tarafından sosyal travmaya uğramasını engellemek, çocuğun kendine olan güveninin kaybolmasının önüne geçilmesi için erken yaşta operasyonun yapılması önerilmektedir.

Kepçe kulak deformitesi ile ilgili ülkemizde sağlıklı bir istatistik olmamasına rağmen her iki cinste yaklaşık eşit oranlarda görülmektedir. Ancak kız çocuklar saçları ile kulaklarını kapatabildiği için daha geç yaşlarda ameliyat olmaktadırlar.5-6 yaşlarından sonra görünümün düzelmesi mümkün değildir. Kulak kıkırdağı gelişimi bu yaşlarda tamamlandığı için bir düzelme söz konusu olmamaktadır. Kepçe kulak deformitesi çocukların üzerine oldukça büyük bir psikolojik yük getirebilmektedir. Özellikle ilkokul döneminde arkadaşları tarafından alay edilen çocuklar da kendine güven kaybı, toplum içine çıkamama, topluluk önünde konuşmama, derslerde başarısızlık, okula gitmek istememe gibi psikolojik travmaya bağlı semptomlar görülebilmektedir.

Kepçe Kulak Neden Oluşur?

Normal şartlarda insan vücudundaki yapılar gelişimlerini ergenlik dönemine kadar sürdürmektedir. Ancak anne karnında oluşan dış kulak gelişiminin %90’ınını 5-6 yaş civarında tamamlamaktadır. Bu süreç içinde kulağı oluşturan kıkırdak yapıda bozulma ve kulağa açılanma veren kas ve bağlardaki yetersizlik kepçe kulak oluşmasına neden olur. Genelde de doğuştandır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi

 • Görüşme esnasında hastanın ameliyata uygunluğu ve beklentileri değerlendirilir. Ameliyat hakkında detaylı bilgi verilir ve ameliyatın öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gerekenler hastaya anlatılır.
 • Lokal anestezi olamayan hastalar da genel anestezi ile de yapılabilir ameliyat.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı genellikle lokal anestezi altında 1-1.5 saat içerisinde gerçekleştirilen bir operasyondur. Hastanede kalmayı gerektirmeyen çok ağrılı olmayan bir ameliyattır. Kulak arkasından yapılan kesiler ile kulak kıkırdaklarına cerrahi ipler yardımı ile şekil verilmesi ve kafatasına yaklaştırılması esasına dayanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

 • Ameliyattan sonra hasta lokal anestezi ile ameliyat olacağından aynı gün evine dönebilir.
 • Birkaç gün ağrı kesici kullanmak yeterlidir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyeleri son derece önemlidir.
 • Yeni şekil verilen kıkırdaklar iplerle sabit tutulduğundan kulak dokularla yapışana kadar sporcu bandanaları kullanılır. Bu süre yaklaşık 6 hafta kadardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

 • yapılacak işlemlerin çokluğuna,
 • uygulanacak anesteziye,
 • kullanılacak yöntemlere,
 • kulak kepçeliğinin tek kulakta mı yoksa çift kulakta mı olmasına,
 • kulak kepçeliği dışında farklı sorunlar olmasına,
 • ameliyat yapılacak hastanenin özel veya devlet hastanesi olmasına,
 • hastanede kalış süresine,

göre değişiklik gösterir.

İple kepçe kulak ameliyatı nedir?

Kulak kepçesinde normalin üstünde dışarı doğru açıklık olan kişilere uygulanan kesisiz bir operasyondur. Kulak kepçesinin olması gereken açıya getirilmesi için iplerle çekme işlemi uygulanır bu yüzden tıp literatüründe iple kepçe kulak ameliyatı adını almıştır. Kulaklarında simetri sorunu olan ve/veya kulak kepçesi normalden açık ve dışarı doğru olan ve kulak deformasyonu fazla olmayan kişilere uygulanan çok popüler bir tekniktir.

Risksiz ve kolay bir prosedürdür. Uzun ameliyatlardan ve kesiden korkan kişiler için çok idealdir. Kulağa mikro girişlerle kesisiz bir şekilde iğne yardımıyla ipler yerleştirilir. Ameliyat kesisiz olduğu için aynı zamanda dikişsizdir. Kıkırdağa mikro girişlerle müdahale edildiği için kanama yok denecek kadar azdır.

İyileşme süreci son derece kısa olan ve en çok tercih edilen tekniklerden biridir.

Lazerle Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatlarında kesi kulak arkasından yapılır ve bu kesiler için birçok farklı alet kullanılabilir. Bistüri, koter, lazer veya sapphire gibi kesici aletler ameliyatlarda kesi için kullanılan aletlerdendir ve bu aletlerin herhangi birinin diğerinden daha iyi olduğu söylenemez.

Kesi esnasında ufak kanamalar olması normaldir ve bu kanamanın miktarı kullanılan kesici aletlere göre değişmez. Ameliyatlarda kanamayla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta cilt kesisi değil, kıkırdağa müdahale etmek için yapılan kıkırdak kesileridir. Kıkırdak kesileri çok dikkatlice yapılmalıdır, aksi taktirde kıkırdak üzerindeki damarlar zarar görebilir ve yoğun kanamalar oluşabilir.

İster lazerle ister diğer kesici aletlerle kesi yapılmış olsun kıkırdak üzerindeki damarların mutlaka koterle yakılması gerekir.

Lazerle kepçe kulak estetiği kulağa daha kolay ve acısız geldiği için yoğun ilgi çekmektedir fakat sanılanın aksine ameliyat sonrası yara iyileşmesi bisturiyle yapılana göre daha geç olabilir.