• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Lamine Diş (Porselen Lamine)

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Ön dişlerin estetiğinde önemli bir yer tutan porselen lamineler diğer protetik seçeneklere göre daha koruyucu olması sebebiyle tercih edilir. Geleneksel kaplamalarda diş her açıdan çepeçevre aşındırılırken lamine dişler ya hiç aşındırma yapmadan ya da 0.3 – 0.5 mm kadar aşındırma yapılarak uygulanır. Böylelikle diş bütünlüğü büyük ölçüde korunmuş olur.

 

Dil ağız içindeki en ufak bir değişikliğe bile son derece duyarlıdır. Bu yöntemde damak tarafında değişiklik yapılmadığından ağız içinde kabul edilebilirliği daha yüksektir.

 

Lamine Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Lamine dişler; ön dişler bölgesindeki çapraşıklıklar, çeşitli sebeplerle meydana gelmiş yüzey aşınmaları, dişlerin renk problemi, büyük dolgular sebebiyle sağlanamayan renk ve şekil bütünlüğü, gülme hattındaki diş / dişeti görünümünün estetik olmaması gibi durumlarda tercih edilir.

 

Lamine Diş (Porselen Lamine) Tedavisi

Planlama yapılırken dişlerin konumu, diğer dişlerle ilişkileri kontrol edilerek dişler üzerinde nasıl bir hazırlık yapılacağına karar verilir. Çoğu vakada mock-up adı verilen bir ön hazırlık çalışması yapılır. Ortaya çıkacak işin yaklaşık nasıl görüneceği hakkında bilgi vermek amaçlı bir çalışma olup, kolay çıkarılabilen geçici bir malzeme ile ağız içinde dişler üzerinde uygulama yapılır. Hasta ve hekim birlikte karar verip tedavi süreci başlar. Hazırlık yapılmadan direkt ölçü alınabilen vakalar olmakla birlikte, estetik bir çalışma olduğundan gerek dişlerde gerekse dişetinde bir miktar hazırlık gerekebilmektedir.

 

Porselen lamine (lamine diş) özel bir teknikle ve özel malzeme ile çok hassas çalışılarak laboratuvar ortamında hazırlanır. Lamine bu işe özel yapıştırma malzemeleri ile dişe yapıştırılır. Sadece porselen kullanıldığı için ışık geçirgenliği açısından doğal diş gibidir. Bu sebeple de son derece estetik bir sonuç verir.