• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

LASIK

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

 

 

LASIK tedavisi miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının Excimer lazer ile düzeltilmesidir. Bu yöntem halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinmektedir.

Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir.

Astigmatizma korneya (gözün renkli kısmının önünde bulunan şeffaf tabaka) veya gözün içindeki doğal lense bağlı olabilir.

Göz lazer ameliyatında kornea dokusuna lazer ile yeniden şekil verilerek miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisi amaçlanmaktadır.

LASIK için Uygun Muyum?

18 yaşını doldurmuş ve son 1 sene içerisinde kırma kusurunda değişiklik saptanmayan kişiler bu tedavi için adaydır ve göz çizdirme yani LASIK ameliyatının uygulanıp uygulanamayacağı detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir.

Göz lazer muayenesi sırasında özellikle işlemin uygulanacağı kornea dokusunun kalınlığı, eğimi ve biyomekanik gücü değerlendirilmekte ve keratokonus (gözün ön kısmındaki saydam tabaka olan korneanın öne doğru bombeleşip inceldiği ilerleyici bir hastalıktır), katarakt ve şiddetli göz kurluğu gibi ameliyata engel teşkil edebilecek bir durum olup olmadığı araştırılmaktadır.

Ayrıca göz kayması (şaşılık) olup olmadığı değerlendirilmekte ve detaylı bir retina muayenesi ile olası retina yırtık ve deliklerinin tespiti de yapılmaktadır. Retinada yırtık ve/veya delik saptanması durumunda hastayı retina uzmanları değerlendirmelidir.

Günümüzde miyopide yaklaşık 10, astigmatizmada 6 ve hipermetropide 6 numaranın altındaki kırma kusurlarına LASIK ile müdahale edilmektedir.

LASIK Kimlere Uygulanmaz?

 • Korneada yapısal bozukluk varsa (keratokonus, korneanın genetik olarak bulanık olması anlamına gelen kornea distrofisi, vb),
 • Kornea kalınlığı ameliyat için yeterli değilse,
 • Şiddetli göz kuruluğu hastalığı ya da,
 • Göz tansiyonu (glokom)

varsa LASIK uygulanamaz.

Ayrıca kontrolsüz şeker hastalığı, romatizma hastalığı gibi bağ dokusu hastalıkları, HIV pozitif olan hastalarda ve gebe ve emzirme döneminde olan kadınlarda (kornea üzerine hormonların etkileri bilindiği için) LASIK yapılmamaktadır.

LASIK Ameliyatı Öncesi

Kontakt lens kullanan hastaların LASIK muayenesi ve ameliyatı öncesi yumuşak lens kullanıcılarında 1 hafta, sert lens kullanıcılarında ise 2 hafta önce lenslerini kullanmayı bırakmaları önerilmektedir. Planlanan ameliyattan önce hastanın gözünde çapaklanma, batma gibi şikayetleri olması durumunda hasta hekimini bilgilendirmelidir.

LASIK Ameliyatının Olacağı Gün Neler Yapılması Gerekir?

LASIK ameliyatının yapılacağı gün kadın hastaların makyaj yapmamaları gerekmektedir.

Ameliyat topikal anestezi altında (uyuşturucu damla ile) yapıldığı için hastanın aç kalmasına gerek yoktur. Hafif bir öğün yemek yenebilir.

LASIK Ameliyatının Basamakları

Kişi göz lazer ameliyatı sırasında ağrı ya da acı hissetmez ama dokunma hissi devam eder ve işlem sırasında kısa bir süre gözünde baskı hisseder. Ameliyat iki göze peş peşe aynı seansta yapılır. İşlemin aşamaları şöyledir:

 • Uyuşturucu bir damla ile gözünüz uyuşturulur.
 • Göz kapakları ve çevresi dezenfekte edilir ve yapışkan, steril bir örtü ile örtülür. Bu örtü kısmen yüzünüzü örtse de nefes almanıza engel değildir.
 • Ameliyat süresince gözlerinizin açık kalabilmesini sağlamak için göz kapakları bir aletle açılır.
 • Otomatik bir aletle (mikrokeratom) korneadan ince bir kapakçık (flep) kaldırılır. Bu basamakta alet göze vakum uyguladığından kısa bir süre çevreniz karanlık görünecektir.
 • Kapakçık altındaki kornea dokusu lazer uygulanarak yeniden şekillendirilir.
 • Kapakçık, lazerle şekillendirilmiş kornea yüzeyine geri kapatılır ve ameliyatınız tamamlanmış olur.
 • Gözünüze antibiyotikli bir damla damlatılır. Göz kapaklarınızı açık tutan alet çıkarılır.