• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Liposuction (Liposakşın) – Yağ Aldırma

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır .Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Liposuction yani yağ aldırma yöntemi en fazla merak edilen ve estetik cerrahide talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposakşın vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belli bölgelerinde, diyet  ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Liposakşın direk zayıflama yöntemi değildir.

Liposuction (Liposakşın) Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Öncellikle liposakşın için iyi bir adayın sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Unutmamak gerekir ki liposakşın ameliyatı kilo verme değil, bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme yöntemidir. Bu operasyona karar veren kişinin bunun bilincinde olması gerekmektedir. 

Öncellikle liposakşın için iyi bir adayın prosedürün sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Unutmamak gerekir ki liposakşın ameliyatı kilo verme değil, bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme yöntemidir. Bu operasyona karar veren kişinin bunun bilincinde olması gerekmektedir. 

liposakşın sistemik bir sağlık problemi bulunmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak kalp hastalığı, diyabet vb. sistemik sağlık problemleri olan kişilere uygulama endikasyonu koymadan önce mutlaka bir takım testler uygulanarak risk faktörleri belirlenmeli ve tehlike arz edecek durumlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Liposuction (Liposakşın) Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Unutmamak gerekir ki bu uygulamayı yaptırmış olmanız tekrar kilo almayacağınız anlamına gelmemektedir. Tekrar kilo almamak için operasyon sonrası yaşam şekli, diyet ve egzersize önem vermek çok önemlidir. Eğer sık sık kilo alıp verme durumu mevcutsa uygulamanın başarıya ulaşması çok mümkün olmayacaktır.

Eğer bölgesel yağ fazlalıklarına ek olarak deri sarkmaları mevcutsa bu yöntemle var olan sarkmalar toparlanamaz. Doğum yapan kadınlarda görülen karın duvarı sarkmaları da yine liposakşın uygulamasıyla giderilemez. Bunların yanında bu uygulama selülitlerden kurtulmayı sağlamaz.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Kadınlarda: Kolların arka-iç kısımları, kalça, basen, uyluk (üst bacak) üst -iç kısımları, karın ve belin yan kısımları, dizlerin iç yanları, dizüstü iç ve dış bölgeleri ile ayak bileği iç ve dış kısımları, gıdı bölgesi.

Erkeklerde: Daha çok göbek çevresi, karın, belin yan kısımları ve meme bölgesinde diğer bölgelerden fazla yağ birikimleri görülür. Bazen gıdı, bölgelerinde de liposuction gerektirecek kadar yağ birikimleri olabilmektedir.

Liposuction İşlemi Öncesi

 • İlk olarak hasta ve doktor bir araya gelmeli beklentiler açıklanmalıdır.
 • Doktorun hastayı bilgilendirdiği gibi hastanın da doktorunu kullandığı ilaçlar sahip olduğu hastalıklar konusunda bilgilendirmelidir.
 • Sigara içen kişilerde ameliyat sırasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yüzden sigara içen kişiler operasyondan önce mutlaka sigarayı bırakmalıdır. 
 • Son olarak ameliyattan önce gerekli testler yapılır ve değerlendirilir.

Liposuction (Yağ Aldırma) İşlemi Nasıl Yapılır?

Liposuction yani yağ aldırma uygulaması cilt altında bulunan fazlalık yağ dokusunun, ince metal kanüller kullanılıp, küçük deliklerden alınması sonucunda yapılır. Bu işlem için cilt üzerine uygun noktalardan yapılan 3-5 mm’lik kesiler kullanılmaktadır. Vücuttaki bölgeden alınacak yağ miktarına ve bu alana uygun olacak kanül seçimi yapılmalıdır. Bu işlem için kullanılan kanüller 2-5 mm çapında ve 10-45 cm uzunluğunda olur.

İşlem öncesi yağ alınacak bölgeye özel hazırlanmış bir sıvı verilir. Bu sıvının amacı o bölgedeki yağlar arasındaki bağ dokuları gevşetmek ve işlemi kolaylaştırmaktır. Bu yöntemlerde klasik liposuction kanülleri kullanılır ek bir işlem yapılmaz klasik liposuction yöntemi olarak adlandırılır.

Bu yönteme ek olarak kullanılan bir yöntem daha vardır. Lazer liposuction, bu yöntemin iki amacı vardır. İlki yine yağ dokuları arasındaki bağ dokuları parçalamak ve işlemi kolaylaştırmak. Ama en önemli ikinci nedeni ise liposuction işlemi sırasında yağ dokusu altındaki kollejenleri ısıtarak belirli bir oranda sıkılaşmada sağlamasıdır. Bu yöntem genç ve sarkıklığı çok ileri derecede olmayan kişilerde etkisi oldukça fazladır. Ancak ileri derece sarkması olan hastalarda liposuction a kombine işlemlerde yapılması gerekmektedir.

Liposuction Sonrası

 • Liposuction ameliyatı sonrasında doktorunun önerdiği süre zarfında korse kullanılmalıdır. Bu korseler sağladıkları elastik bası sayesinde liposuction alanında kanamanın önüne geçer, hematom ve seroma dediğimiz kan ve sıvı birikimlerini önler ve cildin tabana yapışmasını sağlayarak deri yüzeyinin daha düzgün şekillenmesine katkıda bulunur.
 • Girişim sonrası dönemde liposuction yapılan alanda ve çevresinde bir miktar ödem ve morluklar görülmesi kaçınılmazdır. Bunlar 6-8 hafta içerisinde büyük ölçüde geriler. 
 • Liposuction ameliyatından sonra işlem yapılan bölgenin şekillenmesi yaklaşık 8 haftadır ve ameliyat izleri 6 aya kadar düzelir.
 • Liposuction ameliyatı yapılmış hastalar genellikle 4-6 saat gözlendikten sonra genel durumu stabil ise ayağa kaldırılır, klinik içinde gezdirilip dolaştırılır, sıvı gıdalar verilir 
 • Liposuction operasyonu bittikten sonra ise hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir. 
 • Ameliyat sonrası anestezi alınacağından bir gece hastanede kalınması yeterli olacaktır.