• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Göğüsler kadınlar için en önemli güzellik ve özgüven unsurlarından bir tanesidir. Dişiliğin ve anneliğin sembolü olan bu organ ergenlikle birlikte cinsel kimliğin tamamlanmasında vücut imajında önemli bir değişiklik sağlayarak yardım eder. Ancak bazı genetik, hormonal ve sonradan oluşan nedenler ile göğüsler istenilen ve vücuda uygun büyüklüğe ulaşamaz ve bu kişide ciddi psikolojik problemlere yol açabilir. Bu durumda göğüs büyütme ameliyatları kişilere son derece fayda sağlamaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatları ;

 • Zamana bağlı olarak meme hacminin azalması ve bağ dokularının gevşemesi nedeniyle aşağıya doğru sarkması
 • Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut hatlarındaki orantısızlığı, özellikle kalça-göğüs oranını düzeltmek
 • Hamilelik ve emzirmeye bağlı olarak göğüslerin hızla büyümesi ve ardından küçülerek yağ dokusunu kaybetmesi, buna bağlı olarak göğüslerin sarkması
 • Çeşitli durumlarda memeyi yeniden oluşturmak için (Örneğin meme kanseri ameliyatı sonrası, doğuştan meme olmaması )
 • İki göğüs arasında asimetrinin olması  ( biri büyük biri küçük gibi)
 • Vücut gelişimini tamamlamasına rağmen meme dokusunun istenilen ölçüde büyümemesi ve kişiyi rahatsız etmesi durumunda göğüs büyütme ameliyatı uygulanabilir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Üst – Alt Yaş Sınırı ;

Meme büyütme ameliyatı meme dokusunun gelişip büyümesini tamamladığı 18 yaş civarında ameliyata engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Bu ameliyatta üst yaş sınırı diye bir şeyden bahsetmek doğru olmaz. Sağlık durumu el veren her kadın bu ameliyattan yararlanabilir. Ancak 40 yaşın üzerinde ki bayanlarda ameliyat öncesi mamografi meme USG gibi sağlık tarama testlerinin yapılmasında fayda vardır.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Göğüslerdeki büyütme oranını, hekim, hastanın beklentileri, mevcut meme yapısının durumu, beden ve göğüs ölçülerinin durumuna göre belirler. Dolgunluğu azalmış, gevşemiş, sönmüş ve sonuçta biraz sarkmış olan göğüslerde meme protezi tek başına yeterli olmayacak ve göğüs dikleştirme ameliyatı ile kombine yapılması gerekecektir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında genel başlık halinde kullanılan 3 yöntem vardır bunlar;

 • Silikon meme protezleri
 • Yağ enjeksiyonu
 • Dolgu maddesi enjeksiyonudur.

1. Silikon Meme Protezleri

Göğüs büyütme ameliyatlarında en sık kullanılan en kalıcı ve göze çarpıcı sonuçlar veren yöntem silikon meme protezleridir. İnsanlar çoğu zaman silikon protezlerin zararlı olduğu düşüncesi ile göğüs büyütme de farklı yöntemlere başvurmuşlardır. Masajlar, jeller, kremler vs. bu tür yöntemler etkili olmamakla birlikte çoğu zaman içerdikleri kimyasallar sebebi ile daha bile zararlı olabilmektedirler.

Silikon meme protezlerinin sağlığa olan zararları ile ilgili henüz kesin bir kanıt yoktur. Ancak üretim ve kullanımları çok eski tarihlere dayanmadığından günümüzde araştırmalar hala devam etmektedir.

Silikon meme protezleri şekil içerik ve yüzey yapısı yönünden 3’ e ayrılmıştır.

A. Şekil Yönünden

 • Damla ( anatomik ) Protez
 • Yuvarlak Protez

 Yuvarlak protezler yarım küre şeklinde olurlar ve göğüse yerleştirildiklerinde göğüs üst polünde de dolgunluk oluştururlar. Kişinin üst polünde meme dokusu yeterli değil ise bu protezler daha çok tercih edilirler. Damla protezler isminden de anlaşılacağı gibi damla şeklindedirler ve şekli göğüsün doğal şekline çok uygundur. Yerleştirildiklerinde göğüs alt tarafında dolgunluk oluştururlar. Ancak üst pol yeterli değil ise bu protezler tercih edilmezler. Sizin için uygun olan protezi gerekli ölçümler sonrası hekiminiz en doğru şekilde verecektir.

B. İçerik Yönünden

 • Silikon İçerikli
 • Serum Fizyolojik İçerikli ( salin )

İçerik yönünden de silikon protezler iki grupta incelenirler. Dışları her ikisinde de silikon kılıf ile örtülüdür. Ancak içleri silikon içerikli ve salin yani serum fizyolojik içerikli olarak iki gruba ayrılır.

C. Yüzey Yapısı Yönünden

 • Pürtüklü Yüzey
 • Düz Yüzey

 Yüzey yapısına bakıldığında ise protezler yüzeyi düz ve pürtüklü protezler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Her ne kadar pürtüklü yüzeylerde kapsül oluşumu daha az olduğu söylense de bu ihtimal henüz kesinleşmemiştir. Ayrıca kapsül oluşumunun en önemli ve en büyük nedeni kişinin vücuda dışarıdan alınan yabancı cisimlere verdiği tepkidir.

2. Yağ Enjeksiyonu

Meme büyütme yöntemlerinden bir tanesi olan yağ enjeksiyonu ile meme büyütme tekniği henüz standart bir teknik haline gelmemiştir. Vücutta bulunan her iki karın yanları, bacak içi ve karın-basen gibi bölgelerde bulunan yağların liposuction ile alınarak özel santrifüj cihazlarından steril ortamlarda geçirilmesini takiben meme içine enjekte edilmesinden oluşan kısa, kesi içermeyen basit bir süreçtir

Bu yöntem çok az hacim ihtiyacı olan memeler için kullanılır.

Ayrıca hyaluronik asit dediğimiz dolgu için kullanılan malzemeler kullanılabilir. Ancak reaksiyon yapma riski nedeniyle ancak küçük miktarlarda kullanılmalıdır.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Ameliyatı Öncesi Dönem

 • Başvuru anında ilk muayene ö Kişi hekime tüm beklentilerini açıklamalı bu konuda hekim ile ortak kararlar alınmalıdır. Bu sebeple ilk fiziki muayene çok önemlidir.
 • Hekim kişinin cilt yapısına, yaşına, bedenine en uygun tekniği seçecek ve hastası ile ortak kararlar verecektir.
 • Ameliyat kişinin vücut gelişimini tamamladığı 18 yaş civarında yapılabilir. Eğer 40 yaşın üzerinde bu ameliyat planlanıyorsa kişinin mamografi meme USG çektirilmeli ve değerlendirilmelidir.
 • Ameliyattan önce kullandığınız ilaçları doktorunuz ile paylaşmanız gerekli görüldüğü taktirde de ameliyattan önce kesmeniz gerekebilir.
 • Sigara içiyorsanız 3 hafta ya da tercihen 3 ay öncesinden sigarayı kesmeniz yara iyileşmenizin kalitesini artıracak; ameliyat sonrası uyanma döneminizin daha rahat olmasını sağlayacaktır.
 • Yeni doğum yaptıysanız, emzirme döneminiz tamamlandıktan ortalama 9 ay sonra ameliyat olmanız uygundur.
 • İmplantın göğüslerinize nereden yerleştirilirse yerleştirilsin, yerleştirildiği kısımda bir kesi olacaktır. Bu kesi sonrası skar  olarak adlandırılan iz olacaktır. İziniz bir yılın sonunda belli belirsiz bir hale gelebilmektedir.

Ameliyat Süresi Ve Anestezi

Ameliyat yaklaşık olarak 1-2 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan bir gece önce belli bir saatten sonra yeme içme kesilir. Ameliyat günü veya daha önceki günlerde anestezi doktorunun kişiyi görmesi ve değerlendirmesi gerekecektir. Ameliyat için anestezi doktorunun sizden isteyeceği tahliller olacaktır.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Ameliyatı Sonrası Dönem

 • İstirahat döneminiz 3-4 gündür. Bir gece hastanede kalmanız yeterli olacaktır. Tıbbi açıdan 4 günden sonra işe başlamanızda sakınca yoktur.
 • Operasyondan sonra 6. ve 12.aylar arasında hissizlik normaldir. Hislerinizin normal haline dönmesi için bu sürenin doldurulması gerekmektedir.
 • Ameliyatın ilk günü ağrı kesicilerle idare edilebilen ağrılarınız olacaktır. Sonrasında da doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile ağrıları hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra balensiz bir korse giydirilecektir bu korseyi 3 hafta boyunca kullanmanız gerekir. Daha sonrasında ilk altı hafta balensiz sütyen kullanmanız tavsiye edilir.
 • İlk birkaç hafta ağır egzersizlerden kaçınılmalı kısa yürüyüşler yapılmalıdır.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Ameliyatı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Meme protezi hangi bölgeden yerleştirilir?

Meme büyütme operasyonlarında 4 değişik giriş yeri vardır. Bunlar uzunluğu 4-5 cm olabilen koltukaltı kesisi meme ucu çevresi ve meme altı kıvrımı kesisi ve nadiren göbek deliğinden yapılan kesilerir. Bunların her birinin ayrı ayrı avantajları ve dezavatajları olabilir. Cerrah, operasyon öncesi muayenesinde hastanın vücut şekli ve yapısına; meme dokusu miktarına ve meme derisi elastik özelliklerine göre protez yerleşim yerini belirler.

 • Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

Silikon protezler göğüs duvarı kas tabakası ile meme dokusu arasına, yani meme dokusunun hemen altına; kas kılıfının kalın zar tabakası altına ya da direkt olarak kas altına yerleştirilir. Meme dokusunun yapısına, deri kalitesine, elastikiyetine ve meme dokusu kalınlığına göre implantların yerleştirileceği yer belirlenir.

 • Silikon Meme Protezlerinin Ömrü

Normal koşullarda meme büyütme ameliyatları sırasında kullanılan protezlerin patlaması delinmesi beklenilen bir durum değildir. Ancak ateşli silah yaralanmaları ile, ya da kesici, delici, batıcı nitelikteki cisimlerin batması ya da buna bağlı yaralanmalar sonucu silikonlar delinip patlayabilir.

Silikon meme protezlerinin belirlenmiş kesin bir ömrü yoktur. Bu protezlerin ömrünü belirleyen birkaç farklı unsur vardır. Silikon protezler takıldıktan sonra oluşan problemlere bağlı olarak protez bir ay sonra da çıkarılabilir, hiçbir problem oluşmadan ömür boyu da kullanılabilir.

 • Meme büyütme ameliyatından sonra meme sarkması mümkün müdür?

Küçük memelerde sarkma görülme olasılığı yok denecek kadar azdır fakat meme büyütme ameliyatından önce de B cup ve üzeri memeye sahip olan hastalarda halihazırda belli bir oranda meme dokusu olduğu için zamanla silikon protezin yeri değişmese de meme dokusu protezin üzerinden sarkabilir.

Böyle durumlarda meme dikleştirme ameliyatıyla sarkan memeler dikleştirilir ve istenilen görüntüye kavuşulur.

 • Silikon protezler emzirmeye engel midir?

Meme ameliyatlarında implantlar yani silikon protezler süt kanallarının olduğu meme glandlarının altına yerleştirilir. Bu sayede anneler bebeklerini hiçbir zorluk çekmeden, sağlıklı bir şekilde emzirebilir.

 • Meme protezi büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Kişide meme büyüklüğü olmasa da konturları bellidir. Kontur dediğimiz kısım memenin oturduğu alandır. Bu alan çapları ölçülerek hangi çapta protez kullanılacağına karar verilir. Daha sonra da memenin projeksiyonu dediğimiz öne doğru çıkıntı kısmına hasta ve hekim birlikte karar vererek protezin büyüklüğünü belirlerler. Ayrıca bu büyüklüğe yine kişinin deri elastikiyeti ve vücut yapısı göz önünde bulundurularak karar verilir.

 • Meme protezleri kanseri tetikler mi ?

Bu uzun yıllardır tartışması olan bir konu olmasıyla beraber hiç bir uzman tarafından       kansere neden olduğu açıklanmamış yapilan en son araştırmalar da silikon protezin direk kanserle ilişkisi ortaya konmamıştır. Ancak bu konuyla ilişkili çalışmalar hala devam etmektedir.

 • Silikon protezin şeklini kendim seçebilir miyim?

Silikon protezler damla ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılır. Protezin şekline hastanın;

 • meme büyüklüğü,
 • meme yapısı,
 • memesinin sarkıklık derecesi,
 • meme şekli,
 • göğüs kafesinin yapısı,
 • hayat tarzı,
 • istek ve beklentileri

göz önüne alınarak doktorun da tavsiyesiyle karar verilmelidir.