• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Meme Estetiği

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Memeler, doğum ve emzirmelere, kilo alıp vermeye, yaşlanmaya bağlı olarak deforme olabilir, sarkabilir veya gevşeyebilir ya da büyüyüp küçülebilir.

Bu değişim ve deformasyonlar kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik yönden olumsuz etkileyebilir.

Memelerin estetik görünümünü değiştirmek ve yol açtığı fiziksel olumsuzlukları gidermek için birçok farklı estetik ameliyat çeşidi vardır.

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları genel olarak küçük, büyümesini farklı nedenlerden dolayı tamamlayamamış ya da emzirme sonrası küçülmüş memelere uygulanır.

Çok az hacim ihtiyacı olan memelerde kişinin kendi yağ dokusu kullanılabilir.

Ayrıca hyaluronik asit denilen dolgu maddesi de kullanılabilir.  

Fakat en çok uygulanan yöntem silikon protezlerdir.

Gelişen teknolojiyle birlikte çok güvenli hale gelen silikon protezler memeye birkaç farklı noktadan yerleştirebilir.

Bunlar;

  • koltuk altı, 
  • meme altı, 
  • meme ucu olabilir.

Protezler, yapılan küçük bir kesiden girilerek meme dokusunun altına, kas dokusunun altına ya da kas zarının altına yerleştirilir. Protezin nereye yerleştirileceği kişinin meme dokusunun azlığına ya da çokluğuna bağlı olarak değişir.

Meme Küçültme

Eğer memelerde oransal bir büyüklük varsa bu durum hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açabilir. Büyük memeler boyun, omuz ve sırt ağrılarına yol açabilir. Hatta bu durum postür (duruş) bozukluklarına neden olabilir ve bu bozukluklar kalıcı hale gelebilir.

Memelerin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak değişen ameliyat teknikleri mevcuttur.

Meme ucu greft tekniği:

Çok büyük memelerde uygulanan meme ucunu alıp, memeyi küçültüp daha sonra yeni meme ucu oluşturulan bir tekniktir.

Bu teknikle çok fazla meme dokusu alınabilir ve meme istenilen kadar küçültülebilir, ancak meme ucunda duyu kaybı olur ve süt veremez.

Flep tekniği:

Meme ucu ve meme dokusu canlı olarak korunan, fazla doku çıkarıldıktan sonra meme ucu yukarıya taşınan tekniktir. 

Flep tekniğinde genellikle meme dokusu korunduğu için kişiler süt verebilir ve meme ucunda duyu kaybı olmaz ya da çok az olur.  

Meme Dikleştirme

Bu ameliyatlar genellikle meme dokusunda fazlalık ya da azlık olmadan sadece sarkıklık ve gevşemeleri düzeltmek için yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında meme dokusu canlı olarak korunarak meme ucu olması gereken bölgeye taşınır aynı zamanda etraftaki dokular da toparlanarak memeye ideal şekli verilir.

Meme dikleştirmede uygulanacak teknikler sarkıklık miktarına göre değişir.

Eğer memelerde az derecede bir sarkma varsa; sadece meme başının etrafına yapılan küçük bir kesi ile meme dikleştirmesi yapılabilmektedir. Burada meme ucundan girilerek meme dokusu toparlanır ve yukarıya doğru asılır.

Eğer memelerde ileri derecede bir sarkma varsa; memeyi tutan bağ dokusu ve süt bezlerinin dokusu daha fazla incelmiş ve sarkmış olacağından kesi meme ucundan aşağıya kadar yapılır. Sarkan ve incelen dokular toparlandıktan sonra meme ucu yukarıya doğru asılır.

Meme Asimetrisi

Gebelik, emzirme, yaşlanma, çeşitli hastalıklar, aşırı kilo alma, aşırı kilo verme ve ergenlik sonrası bir meme diğer memeden farklı boyut veya şekilde olabilir. Asimetrik meme ameliyatlarında farklı yöntem ve teknikler kullanılabilir.

Bazen fazla büyüyen meme küçültülürken bazense küçük kalmış meme protezle büyütülebilir.

Bazı durumlarda ise fazla büyüyen memeye küçültme işlemi uygulanırken küçük kalmış memeye protezle büyütme işlemi uygulanabilir.

Asimetri derecesinin az olduğu kişilerde asimetriyi gidermek için protez yerine kişinin kendi vücudundan alınan yağ hücreleri kullanılması tercih edilebilir.

Meme asimetrisinde şekil ve boyut eşitlemeye ek olarak meme ucundaki eşitsizlikler de giderilebilir.

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatı tercihen genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Eğer çok fazla doku çıkarılması gerekmiyorsa çoğu zaman süt kanallarına zarar gelmez.

Meme Ucu Estetiği

Bazı kişilerde farklı nedenlerden dolayı meme ucunun etrafındaki halede genişleme veya çıkıntı kısmının açısı değişmiş ya da meme ucu içeri çökük olabilir. Böyle durumlardan rahatsız olan kişilere lokal anestezi altında küçük cerrahi müdahalelerle meme ucu düzeltme operasyonu yapılabilir.

Meme ucu estetiğinde meme ucunu içeri çeken süt kanalları ve bağları kesilerek meme ucu serbest bırakılır. Sorunun tekrarlamaması için meme ucu serbest bırakıldıktan sonra altına farklı dokular yerleştirilebilir.

Meme ucu estetiğinden sonra doğum yapmayı ve/veya emzirmeyi düşünen kadınlar için süt kanallarını kesme tekniği kullanılması tavsiye edilmez.