• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme)

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatları, her ne kadar estetik ameliyat olsa da estetik olmayan amaçlarla, hastaların sorunlarını gidermek ve onları rahatlatmak amacıyla da yapılabilmektedir. Her şeyin olduğu gibi göğüslerinde fazlası psikolojik zararların yanında sağlık sorunlarına da yol açar. Kişide meme büyüklüğünün en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Eğer ailede göğüs büyüklüğü genetik ise kişinin göğüslerinin büyük olması beklenen bir durumdur.

Bunun yanı sıra kilo alma, yapılan doğumlar vs. memelerin büyümesine neden olabilir.

Kadınlar özellikle genç kızlık çağlarında büyük memeler nedeniyle utanma, hareket güçlüğü, kıyafet seçiminde zorluklar gibi sıkıntılar yaşarlar.

 Bu sıkıntılara;

 • sırt ve boyun ağrıları,
 • kamburluk,
 • sütyen askılarının omuzları kesmesi,
 • kollarda uyuşma,
 • meme altında egzema ve pişikler de eşlik eder. 

Kişiler bu sebeple meme (göğüs) küçültme ameliyatına başvurmaktadırlar.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Teknikleri

Ameliyat teknikleri memelerin büyüklüğüne, sarkıklığına, kişinin cilt ve beden yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Aynı zamanda ameliyat tekniği belirlenirken kişinin emzirme süreci yaşayıp yaşamayacağına da bakılır.

1. Meme Ucu Greft Tekniği

Çok büyük göğüslere uygulanan bu teknikte meme ucu alınıp meme küçültülüp daha sonra yeni meme ucu oluşturulmaktadır.

Bu teknikle çok fazla meme dokusu alınabilir ve meme istenilen kadar küçültülür, ancak meme ucunda duyu kaybı olur ve süt veremez.

2. Flep Tekniği

Bu teknikte meme ucu ve meme dokusu canlı olarak korunup, fazla doku çıkarıldıktan sonra meme ucu yukarılara taşınır.

Bu tekniklerde çoğu zaman meme dokusu korunduğu için kişiler süt verebilir ve meme ucunda duyu kaybı olmaz ya da çok az olur.  

Kimi kadında sadece meme başında dik bir çizgi kimi kadında hem meme başında bir dik çizgi ve bu çizgiye yatay olan meme altında bir kesi bulunur.

Meme Küçültme ( Göğüs Küçültme ) Ameliyatı Öncesi Dönem

 • Kişi meme küçültme ameliyatından beklentilerini cerrahına anlatmalı, şikayetlerini, önceden geçirilmiş hastalık, ameliyat ve kullanılan ilaçları sö
 • Yapılacak muayene sonrasında meme büyüklüğü, deri kalitesi, yaş, çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediğiniz ve memenin yeni şekli ve meme ucunun yeni yeri size anlatılacaktır.
 • Emzirme döneminden en az altı ay sonra ameliyat olunması gerekmektedir
 • Ameliyatınızdan önce ameliyatın yapılacağı hastanede anestezi doktorunun kontrolü ve kan tahlilleri gerçekleştirilecektir.
 • Tekniğe göre uygun kısımlardan meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkartılır, meme ucu yukarıya olması gereken yere alınır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi çizimler ve planlamalar yapıldıktan sonra kişi ameliyata alınır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 – 4 saat arası sürer. Meme dokusu ve fazla deri çıkartılır ve kullanılan tekniğe bağlı olarak meme ucu bağlı bulunduğu meme dokusu ile birlikte olması gereken yere taşınır.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu işlemde de kullanılan tekniğe bağlı olarak bir ameliyat izi kalır. Ancak 6 ay ile 1 yıl arasında bu izler yok denilecek kadar azalır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dönem

 • Ameliyat sonrası ağrılar kişinin yaşına vücut yapısına çıkarılan meme dokusuna bağlı olarak değişmektedir. İlk gün ağrılar olsa da hastane ortamında olunacağından damardan yapılacak ağrı kesicilerle kontrol altına alınacaktır
 • Hastaneden taburcu olunduğunda da doktorun tavsiye ettiği ağrı kesicilerle ağrılar kontrol altına alınabilir.
 • Hasta geldiğinde direnleri olacaktır. Memelerde sıvı birikimini önlemek amacıyla tedbir amaçlı konmaktadır. Kontrollerde doktor tarafından çıkartılacaktır.
 • İlk günler kol hareketleri sırasında ağrı olabilir, geç Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir, geçicidir.
 • Hasta memelerin iriliğine göre 1-2 hafta içinde işine dönebilir.Üç ay ağır hareketler yapmaması ö
 • Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyattan sonra 3-4. Günde duş alınılabilir bir hafta istirahat yeterlidir.

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı ile ilgili Sık Sorulan Sorular

 • Meme büyüklüğüne bağlı gelişen sağlık sorunları nelerdir?
 1. Bel ağrıları ve fıtıkları
 2. Boyun ağrıları
 3. Sütyenin askılarının omuzları kesmesi
 4. Meme altında pişik ve yaraların oluşması
 5. Ve bir diğer önemli şeyde psikolojik problemlerdir.
 • Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme küçültme ameliyatlarında süt bezlerinin bir kısmıda çıkarılacaktır. Süt verme ihtimali olan hastalarda buna uygun teknikler seçildiğinde genellikle süt verilebilir.

 • Kaç yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı olunabilir?

Kişi vücut gelişimi tamamladığı ve meme büyümesinin durduğu 18 yaş civarında ameliyat olabilir. Bu ameliyatın üst yaş sınırı yoktur. Sağlık durumunda ameliyata engel bir problemi olmayan her hasta ameliyat olabilir.

 • Meme küçültmede kalıcı yara izleri olacak mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme de de belli oranlar da bir iz kalması söz konusudur. Bu izler kişinin göğüslerinin büyüklüğüne yapısına bağlı olarak değişir. Fakat kalan izler 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürede önemli ölçüde azalacaktır. Bu süreçte hekiminizin önerdiği kremleri kullanarak bu izleri en az seviyeye indirebilirsiniz.

 • Meme küçültme ameliyatında aynı anda toparlama ve dikleştirme de yapılır mı?

Ameliyatın asıl amacı memeyi küçültmek ve kişiyi rahatlatmaktır. Bu ameliyatta fazla meme dokusu çıkarıldıktan sonra meme kendi içerisinde toparlanır.

 • Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebileceği her hasta için farklıdır. Hastanın genel vücut ölçüleri, omuz genişliği ve göğüs çevresinin ölçüsü hesaplandıktan sonra memeler hastanın vücut ölçüleriyle en orantılı olacak şekilde küçültülür. Ameliyattan sonra doğum yapmayı ve emzirmeyi düşünen hastalarda süt bezlerinin korunması gerektiği için memeler belli oranda küçültülebilir.

Göğüslerin ne kadar küçültüleceğine muayenede hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda ve doktorun tavsiyeleriyle ortaklaşa karar verilir.

 • Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyon risk taşır. Bu riskler uygulanacak teknik, hastanın sağlığı, hastalığın boyutu, müdahale büyüklüğü ve daha birçok nedene göre farklılık gösterir.

Göğüs küçültme riskleri liste halinde aşağıda belirtilmiştir;

Kanama: Göğüs küçültme ameliyatı sırasında ve sonrasında ameliyat alanlarında kesi yapılacağı ve doku çıkartılacağı için kanama olması normaldir. Bu yüzden ameliyat öncesi hastaya detaylı kan testi yapılmalıdır ve kan kaybı miktarına göre hastaya kan verilmesi gerekebilir.

Enfeksiyon: Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra tüm meme bölgesinde kızarıklık, şişlik, akıntı ve ödem olabilir, enfeksiyonu önlemek veya gidermek için antibiyotik kullanımı genelde yeterli olur. Bazı enfeksiyonlarda doktor kararıyla hastanede kalış süresi uzatılabilir ve enfeksiyon tedavisi gerçekleştirilir.

Yağ nekrozu: Ameliyat sonrası meme bölgesinde sarımsı renkte akıntı oluşturabilen ve bir süre devam etme ihtimali olan yağ nekrozu görülebilir.

Hematom: Meme küçültme ameliyatı sonrasında meme dokusu altında hematom (kan birikmesi) olabilir. Bu durum bazen cerrahi müdahale gerektirebilir.

Asimetri: Meme küçültme ameliyatları özenli ve iyi hesaplanarak yapılmadığında iki meme arasında büyüklük ve oran farkı oluşabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası asimetri veya beklenmeyen sonuçlar alındığında revizyon cerrahisi ile göğüsleri düzeltme gerekebilir.

Skar: Ameliyat sonrası ilk dönemde hastada belirgin skar (yara izi) oluşumu normaldir. Yara izlerinin renkleri zamanla değişecek ve neredeyse görünmez hale gelecektir. Kişinin genetik özellikleri ve iyileşme sürecine bağlı olarak kalacak izlerin miktarı farklılık gösterir. 

Sensitivite: Meme küçültme ameliyatı sonrası meme ucundaki duyuda azalma veya tamamen duyu kaybı gözlenebilir. Duyu kayıpları genellikle 3-12 ay arasında eski haline döner.

Geç iyileşme: İyileşme süreci her kişide farklıdır. Bazı hastalarda göğüs küçültme ameliyatı sonrası yaralar geç iyileşebilir. Yaraları geç iyileşen hastaların pansuman ile takibi gerçekleşir.

 • Günlük aktivitelerime ne zaman dönebilirim?

Elbette ki dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ağır egzersiz ve spor aktivitelerinden kaçınmaktır. Sanıldığının aksine hızlı ve kontrol edilebilir hafif ağrılarla geçen bir iyileşme süreci vardır. Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyattan sonra 3-4. Günde duş alınılabilir bir hafta istirahat yeterlidir.

 • İşlem sonrası kalıcı yara veya kesi izleri olur mu?

İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir; Ameliyattan sonra 3 çeşit iz olabilir;

 • Meme başı ve çevresinde
 • Meme başından aşağıya doğru inen bölgede dikey bir iz
 • Meme başından aşağıya doğru dikey veya göğüsün alt bölgesinde yatay bir iz görünebilir.

Ameliyat sonrası 6 ay ile 1 yıl arasında izler belli belirsiz bir hale gelir, rahatsızlık veren görünüm ortadan kalkar.