• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

Ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda diş yüzeyinde mikroorganizmadan zengin, yumuşak ve yapışkan bir tabaka olan bakteri plağı birikir. Bu tabaka diş çürükleri ile birlikte diş eti iltihabına da sebep olur. Sağlıklı diş eti soluk pembe renkli, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde ve serttir. Diş eti sağlığını kaybettiğinde şişer, kırmızı, kanamalı ve hareketlidir. Tedavi gecikirse biriken diş taşları dişi çevreleyen kemiğin erimesine sebep olur. Diş eti çekilmeye başlar. Bu durum hem ısı değişikliklerinde hassasiyete hem estetik sorunlara hem de ağız kokusuna ve hatta çok ilerleyen durumlarda diş siniri iltihabına sebep olur. Daha da ilerlerse diş kayıpları başlar. Diş eti hastalığı yetersiz ağız bakımının yanında hormonel değişiklikler, genetik faktörler, ilaç kullanımı, bazı sistemik hastalıklar durumunda da ortaya çıkar; zaten mevcut bir sorun varsa hızla ilerler.

 

Diş ve diş eti arasına göz ile göremediğimiz cep adı verilen bir boşluk vardır. Belli bir derinliğin üzerine çıktığında tedavi edilmelidir. Diş eti hastalığının gingivitis olarak adlandırılan ilk aşamasında kavitron adı verilen titreşimli bir cihaz ile profesyonel diş taşı temizliği ve iyi bir ağız bakımı tedavi için yeterli olacaktır. Ancak tedavi gecikirse diş çevresindeki kemiğin de etkilenmeye başladığı periodontitis aşamasına geçer. Bu aşamada ilk önce küretaj adı verilen lokal anestezi altında özel el aletleri ile daha derin bir temizlik yapılır. Amaç kavitron ile ulaşılamayan bölgelerdeki diş taşlarının, iltihaplı dokuların temizlenmesi ve diş taşının fazlaca tutunmasına sebep olan kök yüzeylerinin düzleştirilmesidir.

 

İleri periodontitis vakalarında da yine lokal anestezi altında flap operasyonu adı verilen diş etleri hafifçe açılarak temizlik yapılır ve dikiş ile kapatılır.

 

Bazı kişilerde iltihap mevcut olmasa da kasların konumu, yanlış diş fırçalama da diş eti çekilmesine sebep olabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda çeşitli periodontal cerrahi teknikleri ile tedavi yapılabilir.