• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
  • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
  • RANDEVU AL!

PRP Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz

PRP (platelet rich plasma), trombosit hücrelerinden zengin serum demektir. PRP uygulaması; kişinin kendi kanının santrüfüj edilmesi ile elde edilen trombosit hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmının kişiye enjeksiyon yoluyla verilmesi olayıdır.        

            

PRP nasıl elde edilir?

PRP uygulamasında kişiden yaklaşık 10-15 ml kan alınarak özel tüplere konulur ve santrifüj edilir. Bu işlem sonucu plazma içinde normalden daha fazla miktarda trombosit birikmiş olur. Trombositten zenginleştirilmiş bu plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilir.

 

PRP nasıl etki eder?

PRP içinde bulunan ve “Trombosit” denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındırmaktadır. Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositlerden daha çok miktarda trombosit hasarlı dokuda birikmektedir ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü bir şekilde başlamış olur.

 

PRP hangi sağlık problemlerinde uygulanabilir?

PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. Özellikle saç dökülmesi, cilt yenilenmesini gerektiren sarkma, kırışıklık, iz, akne izi gibi durumlar  ve kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Saç dökülmesi, ciltte kırışıklık ve sarkma gibi durumlarda mezoterapi ile PRP kombinasyonları bir arada kullanılabilir.

 

Dermo-Kozmetik alanında;

Saç ekimi sonrasında, PRP yaparak, yara iyileşmesini-tedavi sürecini hızlandırmak ve kalıcı sonuç alınmasını desteklemek,

Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek

Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

Deride yıllara bağlı yıpranma ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

 

Kas iskelet Sistemi problemleri;

Diz kireçlenmeleri

Dizde kıkırdak ( MENİSKÜS) hasarlanmaları

Avasküler nekroz

Topuk dikeni

Tenisçi dirseği, golfçu dirseği

Omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları

Nöropatiler ( ALS, MS, POLİNÖROPATİ vb.)

Myopatiler ( MUSKÜLER DİSTROFİLER vb.)

 

gibi durumlarda saydığımız bu alanların dışında birçok alanda PRP tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.  

 

 

PRP bir kök hücre tedavisi midir?

PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir. PRP tedavisi sonucu  trombosit sayısı bakımından zengin olan serum doku yenilenmesini hızlandırır.  Uygulama sonrasında deride oluşan fibrin ağları ortamdaki kök hücreleri de kendi yapısına toplayarak dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır. Bu yüzden cilde platelet hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

 

 

PRP tedavisi nasıl uygulanır?

PRP tedavisinde elde edilen plazma ciltte sorunlu bölgede minik iğneler yardımı ile uygulanır. Saç ekimi sonrası veya sadece saç dökülmesi tedavisi amacıyla yapılan uygulamada; elde edilen serum mezoterapi iğnesi yada mezoterapi tabancasıyla (mezogun) kafa derisine 1-1,5 cm aralıklarda enjekte edilir.  Fraksiyonel lazer, fraksiyonel radyofrekans uygulamalarından sonra PRP serumu cilde sürülebilir. Bu sayede, PRP açılan gözeneklerden kolayca emilir. Bu işlem yaklaşık olarak 25-30 dakika sürer.

 

 

Sık Sorulan Sorular

1. PRP ne sıklıkla yapılmalıdır?

PRP tedavisi genelde 2-4 hafta aralıklarla yapılır. İkinci bir seans için en az bir hafta geçmesi önerilir. PRP tedavisinden maksimum fayda görmek için 4-6 seans uygulamak gerekebilir. Saç dökülmesinde mezoterapi ile kombine edilerek yapılabilmektedir.

 

2. PRP kimlere uygulanmaz?

PRP kişinin kendi vücudundan alınan kanın tekrar kendi vücuduna enjekte edilmesi işlemi olduğundan, yan etki ve alleji riski çok azdır. Bu sebeple hemen her hastaya yapılabilmekle beraber, aşağıda sayılan gruplara PRP yapılmamalıdır.

 

Kemoterapi/radyoterapi kullananlara,

Antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç kullananlara,

Uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon ve iltihap olanlara,

Hamilelere ve emzirenlere,

Trombosit sayısı yetersiz olanlara, PRP tedavisi yapılamaz.

 

3. PRP tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayandığından, tedavinin sonucu hemen ortaya çıkmaz. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. Saçlı deriye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir.

 

4. PRP uygulamasının yan etkileri ve riskleri var mıdır?

PRP uygulaması için hastanın kendi kanı kullanılmaktadır. O nedenle herhengi bir allerjik reaksiyon riski yoktur. Ancak uygulamanın doğru ve uygun şekilde yapılması için sağlık bakanlığı ruhsatlı özel çalışma tüpleri kullanılmalıdır. İşlemden önce tedavinizde hangi PRP tüpünün kullanıldığını mutlaka doktoruna sormayı unutmamalısınız.

 

5. PRP ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

PRP uygulaması sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Kişide iş ve sosyal yaşamı etkileyecek herhangi bir durum oluşmaz. Bazı durumlarda uygulamada kullanılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar, kızarıklıklar oluşabilir. İşlemden sonra buz kompresi uygulamak bu yan etkiyi hafifletir.

 

6. PRP diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

PRP  mezoterapi, lazer, radyofrekans, ışık tedavileri gibi yöntemlerle bir arada uygulanabilir. Bu tür işlemlerden sonra PRP’nin serum şeklinde kullanımı bu yöntemlerin etkinliğini arttırarak, iyileşme sürelerini kısaltılabilmektedir.  

 

7. PRP işlemi yaparken ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle gelişmiş ülkelerde sertifikası/yetkisi olmayan doktorlar bile uygulamayı yapamazken maalesef ülkemizde pratikte bir santrifüj cihazını alan ve üzerine önlük giyen herkes PRP işlemini yapabilmektedir. PRP yaparken bu işi yapmaya yetkili/sertifikalı bir hekim yada uzman hekim olmasına ve hastane/muayehane ortamının hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.

 

İşlem sonrası  aynı gün sıcak banyo yapılmamalı ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.