• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Sekonder Rinoplasti (Revizyon Rinoplasti)

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Revizyon burun estetiği, daha önce rinoplasti ameliyatı olan ancak şekil ve fonksiyonel olarak başarılı olmayan önceki ameliyatları düzeltmek amacı ile yapılır.

Kişiler estetik görünümün beğenilmemesi dışında daha da önemli olarak nefes alamama gibi problemlerle başvurmaktadırlar.

Ameliyatların başarılı olmamasının birkaç nedeni vardır. Revizyon nedeni doktora, hastaya veya her iki tarafın elinde olmayan sebeplere bağlı olabilir.

Sekonder rinoplasti için bize başvuran hastalar genellikle ilk ameliyatlarını başka bir klinikte olmuşlardır biz bu sebeple ilk ameliyat hakkında bilgi sahibi olamayız. Yaptığımız muayene ile karar veririz.

Kıkırdakların yapısı, dizilimi bozulmuş, sayısı azalmış olabilir. Ayrıca ikinci ameliyat için kullanılacak olan kıkırdaklar tükenmiş olabilir. 

Sekonder ( Revizyon ) Rinoplasti Nedenleri Nelerdir?

 • Yapılacak ameliyatın iyi planlanamaması ve ameliyat öncesi hastanın isteklerini ve beklentilerini doğru değerlendirememesi,
 • Kişinin yapısal olarak iyileşme dönemlerinin sorunlu geçmesi, ilk ameliyattan sonra geçirilen enfeksiyonlar
 • Ameliyat sırasında gereğinden fazla kemik ve kıkırdak dokusunun çıkarılması
 • İlk ameliyatta yerleştirilen kıkırdakların kayması, kıkırdakta beklenenden fazla emilme.
 • Burun kemiğinin fazla alınmasına bağlı olarak burun sırtında ciddi çökmeler ve burun sırtı ters V şeklini alması.
 • Burun uç kısmında, burun kenarlarında, burnun sırtında ya da burnu ayakta tutan septum dediğimiz iç çatıda kıkırdak eksiklikleri olabilir. Ayrıca burun deliklerinde asimetriler olabilir. Bu bölgelerdeki eksik kıkırdaklar burnun anatomik yapısına ve şekline uygun olarak yeni kıkırdaklarla düzeltilmelidir

Sekonder Rinoplasti Ameliyatları İçin Uygun Zaman Nedir?

Burada önemli nokta erken cerrahiden kaçınılmalıdır. İlk ameliyattan 3-4 ay gibi kısa bir süre sonra burun şeklinin beğenilmemesi gibi durumlarda hekime başvurmak doğru olmaz.

Unutulmamalıdır ki rinoplasti ameliyatı süreç isteyen bir durumdur. Burun içerisinde ki ödemlerin şişliklerin inmesi burnun son halini alması için bir yıl gibi uzun bir zamana ihtiyaç vardır.

Komplike bir cerrahi operasyon yapılacak ise bir yıl beklenmelidir. Ancak daha küçük kamuflaj cerrahileri yapılacak ise altınca aydan sonra müdahale edilebilir.

Düzeltme ameliyatlarında hemen hemen her zaman ek kıkırdaklara ihtiyaç duyulur. Bu kıkırdaklar burun içerisinden elde edilecek kıkırdak dokulardan da kullanılabilir. Ancak çoğu zaman bu kıkırdaklar işlem gördüğü ve yetersiz kaldığından kulaktan veya kaburgadan elde edilen kıkırdaklar ile de bu ameliyat gerçekleştirilebilir.

Revizyon ameliyatlarında ihtiyaç gösteren burun kısmı, genellikle burun ucu olmaktadır. Çünkü burun ucu kıkırdak yapısının esneklik ve dayanma kapasitesine çok dikkat edilmelidir.

Kimler Revizyon (Sekonder) Rinoplasti İçin Uygun Adaydır?

 • Burun kanatlarında belirgin asimetriler varsa,
 • Burun ucu olması gerekenden daha ince, sıkıştırılmış gibi görünüyor ise,
 • Burun ucu aşırı kaldırılmış ve burun delikleri görünüyor ise,
 • Burun ucu düşmesi var ise,
 • Nefes almakta zorlanılıyor ise

Revizyon burun ameliyatı yapılabilir.

İyi bir ameliyatla burnun kişide yarattığı olumsuz sağlık ve kozmetik sorunları ortadan kaldırılabilir.

Sekonder Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

Bazen kıkırdakla değil, kemiği ilgilendiren problemler olabilmektedir. Hatalı kemik kaynamaları, açık çatı deformitesi, kemiğin az ya da fazla traşlanması,  revizyon burun ameliyatlarına neden olan deformitelerdir. Revizyon ameliyatlarında alçı süresi yapılan operasyona göre değişmektedir. Sadece kıkırdaklarla ilgili bir işlem yapılacak ise 5 gün, kemikle ilgili bir düzeltme yapılacaksa 7-10 gün kalması gerekmektedir.

İlk ameliyata göre hem hasta hem hekim açısından daha zor bir ameliyattır. Bu sebeplerden dolayı ilk ameliyata göre morluk ve şişlikler daha fazla iyileşme süreci daha uzun olacaktır.