• Göreme / Nevşehir Neredeyiz?
 • (+90) 552 676 00 50 Telefonumuz?
 • RANDEVU AL!

Yüz Germe Estetiği

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz

Günlük yaşamın stresi, güneş ışığı, zaman ve yer çekiminin etkisiyle yüzde yaşlanma belirtileri kendini gösterir; sarkma ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Yüzde; göz kapakları etrafında, ağız çevresi ve yanaklarda, çene altında ve boyunda oluşan derin çizgiler, kırışıklar sarkma şeklinde belirginleşir. Bu sebeple kişiler yüz germe ameliyatlarına başvurmaktadırlar.

Genetik olarak yaşlanmanın etkisi ile yüz dokuları azalır, zayıflar ve yüz kemikleri üzerinden yer çekimi etkisi ile de aşağıya doğru sarkar.

Yüz germe ameliyatlarında birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Yöntemin seçiminde hastanın sağlık durumu, sigara kullanımı, yaşı, cinsiyeti, yüzünün yaşlanma derecesi, cildinin durumu ve yüz kemiklerinin yapısı önemli rol oynar.

Dolayısıyla her hasta için neredeyse farklı işlem planlanır. Ayrıca hastanın yüzünün yaşlanma ve sarkma derecesine göre ameliyatın genişliğine karar verilebilir. Bu ameliyatlarda gençleşme derecesini arttırmak amacı ile ameliyata ek işlemler de eklenebilir. Örneğin burun ve göz kapağı estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma gibi işlemler ile kombine yapıldığında daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Yüz Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Öncelikle kişinin cildinde deforme olan bölgeler ve ameliyat tekniği belirlenir. Yüz germe ameliyatında asıl teknik aşağıya doğru sarkan cildi yukarıya doğru kaldırarak eski konumuna getirmektir.

Burada cildi yukarıya doğru asmak için kullanılan bazı önemli noktalar vardır. Bunlar

Saçlı deri:

Eğer alın germe işlemi yapılacak ise saçlı deri bölgesinden yapılan minik kesiler ile alın bölgesi ve kaşlar yukarıya doğru kaldırılmış olur.

Göz altları:

Orta yüzü denilen elmacık kemiğini de kapsayan sarkmalardır. Burada göz altı bölgesindeki dokuların gevşek olmasından ve bu sebeple çok fazla iz kalmayacağından bu bölgeden girilerek orta yüz bölgesi yukarıya doğru asılır.

Kulak arkası:

Çene ve boyun bölgesine müdahale edilecekse bu bölgele kullanılır. Kulak arkasından yapılan kesiler ile çene ve boyun bölgesi gerilir, oluşacak izler de kulak arkasına gizlenmiş olur.

Yüz Germe Ameliyat Öncesi Dönem

 • Ameliyat öncesi muayenede hasta doktoruna tüm beklentilerini açıkça söylemeli ortak karara varılmalıdır.
 • İyileşme döneminin kalitesini arttırmak amacı ile en az 3 hafta önce sigaraya ara verilmelidir.
 • Ameliyat öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuz ile paylaşın, gerekli görüldüğünde ara verilebilir.

 Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı hastane koşullarında, genel anestezi altında yapılır. Normal şartlarda ameliyat 3-4 saat arası sürmektedir. Ameliyatta alınacak anestezi ve ağrı kontrolü açısından bir gece hastanede kalınması gerekecektir.     

Ek işlemler ameliyatı uzatabilir (burun, göz kapağı vs.). ameliyat sonrası her cerrahi işlemde olduğu gibi iz kalacağı unutulmamalıdır. Ancak bu izler belli bir süre sonra belirgin derecede azalacaktır. İzler şakak bölgesinde, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir.

Çene altı bölgesindeki yağlar alınacaksa çene altında 3-5 mm’lik bir iz kalır, aynı işleme göz kapağı da eklenecek ise burada da belirgin olmayan zamanla ince ten rengi halini alan izler kalır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Dönem

 • Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer
 • Yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir.
 • Bu şişlik ve morarmalar bir hafta sonunda giderek azalmaya başlar
 • Şişlik ve ödemin daha kolay ve hızlı geçmesi için sırtüstü yatılması önerilir.
 • Birinci ayın sonunda yüzün şiş hali tamamen ortadan kalkar.
 • İlk iki ay yüzün direkt güneşle temas etmemesine dikkat edilir. Güneş koruyucu kremler kullanılır.

Yüz Germe Ameliyatı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Yüz Germe Ameliyatının Hedefleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatlarında hedef kişilerde yılların vermiş olduğu kırışıklıkları sarkmaları ortadan kaldırmak kişiyi olduğundan daha genç bir görüntüye kavuşturmaktır.

Göz altlarında oluşan çukurlaşma ve kırışıklıklar, yanaklardan aşağıya yani çeneye doğru sarkan dokular ve boyundaki sarkmalar yüz germe ameliyatlarında hedef bölgelerdir.

 • Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır, Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Genel sağlık durumu el verdiği sürece yüz germe ameliyatlarında bir yaş sınırı yoktur. Ancak ideal yaş yaşlanma etkilerinin 45’li yaşlardan itibaren hızlandığı bilinmektedir. Bu sebeple 50’li yaşlar, yüz germe ameliyatı için en ideal yaşlardır.

 • Yüz germe ameliyatı ortalama ne kadar sürmektedir?

Yüz germe ameliyatları yüze yapılacak işleme bağlı olarak iki saat ile altı saat arasında değişiklik gösterebilir.

 • Yüz germe ameliyatı yüz ifadesini yok eder mi?

Yüz germe ameliyatlarında hedef yüz ifadesinin bozulmamasıdır. Çok fazla germe olursa kısmen bir bozukluk olabilir. Ancak asıl hedef hem fazla deriyi germek hem de yüz ifadesini korumaktır.

 • Yüz germe ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır? Ameliyat esnasında anormal durumlar yaşanabilir mi?

Yüz germe ameliyatları genellikle ileri bir yaşta yapıldığından ve ileri yaşlarda kalp ve damar problemleri daha sık görüldüğünden kişiler kan sulandırıcı ilaçlar kullanabiliyor. bu   ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemlerine yol açacağından  ameliyatlarda bu ilaçların doktor kontrolünde belli bir süre öncesinde kesilmiş olması gerekir. Aynı zaman da sigara da derinin beslenmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden ameliyat öncesi dönemde kullanılması son derece sakıncalıdır.

 • Yüz germe ameliyatıyla kombine yapılan işlemler de mevcut mudur?

Yüz germe ameliyatlarında kişinin durumuna bağlı olarak bazı kombine işlemler de yapılabilir. Örneğin yaşlanmaya bağlı kişilerde yağ atrofisi dediğimiz durum meydana gelir ve yüz germe işlemi sırasında bu bölgelere yağ enjeksiyonu botox vs. uygulanıp ciltteki kırışıklıklar en az seviyeye indirilir.